Belmont Wall Mount PHOT-XIIS Intra-Oral X-Ray LCD, 505WK12LCD
SKU:
505WK12LCD
Belmont Wall Mount PHOT-xlls DC Intraoral X-Ray with LCD
Crisp imaging and ease of use makes the PHOT-xlls with LCD an integral part of any dental practice.
Available in 12", 20", 31", or 40" Arm
60 kV Setting Provides Balanced contrast for general caries detection and excellent definition and detail for periapical and bone structure imaging.
70 kV setting Provides: Imaging for the examination of patients periodontal disease condition and improved pediatric imaging when used in combination with decreased exposure time setting to compensate for patient motion during exposures.
Image Clarity - Small 0.4mm focal spot produces the sharpest image possible.
Lightweight Tube Head
Specifications:
Selectable kV: 60-70kV
Focal Spot: 0.4mm
Voltage: 120VAC
Rated Line Current: 10A at 70kV. 6mA
Exposure Time: 0.01 - 2.0 seconds
Minimum Filtration in useful Beam: 2.0mm AI Equivalent at 70kV
Selectable mA: 3mA / 6mA
Source to Skin Distance (SSD): Standard 8" cone, Optional long 12" cone
Additional Options:
Pass-thru plate for 4x4 stud mounting
Coiled wire remote switch
Long 12" cone